Napjainkban egyre többet hallani az antioxidánsok fontosságáról, és a szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásáról. Az antioxidánsok több betegség kialakulásának kockázatát csökkenthetik, pl. a szív és érrendszeri betegségek, az ízületi gyulladások, daganatos betegségek, idegrendszeri problémák, sőt még az öregedési folyamatokat is lassítják. Életmódunkból adódóan a szervezetünket egyre nagyobb környezeti terhelésnek tesszük ki úgy, hogy mindeközben nem ismerjük a várható következményeket, és igazából azt sem tudjuk min kellene változtatnunk.
Mi az antioxidáns?
Az antioxidánsok megvédik a szervezetünket a szabadgyökök okozta károsodástól. A szabadgyökök kárt okozhatnak a szervezetben, ám ez a jól kitalált “szerkezet” amit úgy hívunk, hogy emberi test, az öngyógyító mechanizmusával sokáig képes kivédeni ezeket a károkat.
Kellő támogatottság hiányában azonban egyszer csak megadja magát, amit betegség formájában érzékelünk. Az antioxidánsok azok az anyagok, amelyek egyfajta védőpajzsként működnek az ártalmas, szabad gyökökkel szemben. Számos változatuk fellelhető a különböző élelmiszerekben: A-vitamin, E-vitamin, C-vitamin, Cink, Magnézium, Szelén, karotinoidok, flavonoidok. Az antioxidánsok szinergikusan fejtik ki hatásukat, védik a szervezetet a sejtkárosodástól, kiegyensűlyozzák az immunrendszert.
Sajnos, az emberek többsége ma Magyarországon a már meglévő egészségügyi problémájára keres megoldást. Ha betegek vagyunk, akkor minden áron vissza akarjuk kapni az elvesztett egészségünket, hiszen a beteg ember legfőbb célja, hogy újra egészséges legyen. Bármi áron! Az antioxidánsok esélyt adnak a szervezetünknek ahhoz, hogy harmonikusan és egészségesen működjön. Néhány antioxidáns amit én is használok és ajánlok 🙂
C vitamin: életfontosságú vitamin
Gránátalma-mangosztán-málna-vadszeder-fekete áfonya: az ORAC érték egy anyag antioxidáns hatásának mértékét jelzi 100 grammra vetítve. Ezen gyümölcsök ORAC érték-lista élén állnak, különösen a mangosztán és a gránátalma, aminek az ORAC értéke 17.000 és 24.000 között van! (Tájékoztatásul: az almáé, kb. 100!)
Béta-karotin-E vitamin-szelén: erek-, bőr-, és nyálkahártya védelem.
Q10 koenzim: A szervezetünkben előforduló, természetes anyag, és bár a szervezet elő tudja állítani, de 30 éves kor után szervezetünkben csökken a mennyisége, ezért szükségünk van bevitelre. Alapvetően két feladata van. 1. A szervezet energia háztartásának nélkülözhetetlen eleme (1978-ban Peter Mitchell Nobel-díjat kapott a Q10 légzési láncban betöltött funkciójának feltérképezéséért). 2. Erős antioxidáns, ami védi a szívizomsejtek membránját.
Aloe vera barbadensis miller: bio zöldséglé, táplálja a szervezetet, 240 féle tápanyagot tartalmaz.
Édesgyökér-ördögcérna: évszázadok óta alkalmazott, aminosavakban és vitaminokban gazdag kínai gyümölcsök. (magas vérnyomásban szenvedőknek nem ajánlott!)
Ásványi anyagok: természetes eredetű, melyek felszívódását a szerves kötés biztosítja számunkra. Kálcium, magnézium, cink, szelén, jód, vas: csonttörés, csontritkulás kivédésére, nyomelem hiány, és felszívódási zavar esetén.
Ginko biloba: javítja az oxigén hasznosítását, az agyi funkciókat, a memóriát. Keringés javító, szédülés, látás zavar, migrén terápiájában, a központi idegrendszeri problémáknál nagyon jó hatású. Fejfájások esetében kitűnően lehet alkalmazni, javítja a memóriát, szellemi frissességet ad. Májregeneráló, gyulladás csökkentő, szívritmus zavarban szenvedőknek nagy segítség. Hatékony kiegészítő lehet az Alzheimer kórban szenvedő betegeknél.