Ahogy eljön a nedves, hideg idő, immunrendszerünket is rendszerint megviseli az átállás a meleg, kellemes időjárásról. Könnyebben kaphatunk el különböző bakteriális vagy vírusos fertőzéseket, betegségeket; a tipikus nátha tüneteit is tapasztalhatjuk magunkon. A legjobb védekezés a megelőzés.
A mai korban a különböző forró italok és tabletták széles választékával állunk szemben, amik szinte robbanásszerű gyors hatással ígérik a megfázás tüneteinek enyhítését, hogy természetesen minél hamarabb folytathassuk napi rutinjainkat ebben a rohanó világban, mintha mi se történt volna. A különböző mellékhatásokról nem is beszélve, az a baj ezekkel a készítményekkel, hogy azt sugallják, hogy az embernek nem olyan fontos vigyáznia magára – sőt, el is felejtünk figyelni magunkra és arra amit a szervezetünk üzenne már a betegség megjelenése előtt -; és ha véletlenül elkapunk valamit, akkor jöhet egy gyors forró ital, amitől másnap már újra munkába állhatunk, vagy egy gyors 5 vagy 3 napos antibiotikum kúra, és minden megy tovább.. Sajnos a szervezetünk ettől nem fog erősödni, megszokja, hogy más végzi el helyette a munkát. Azt viszont szögezzük le, hogy a gyógyszerek nem a “modern világ démonjai” és az orvosokra is nagy szükségünk van. Ne essünk át a ló egyik oldalára se!
A régi világban már a tünetek megjelenése előtt komolyan vették az esetleges veszélyeket: pl. ha nem voltunk megfelelően felöltözve a hideg időben, átfáztunk, olyankor haza, forró leves és/vagy tea és irány az ágy reggelig. Így jó esetben el is kerülték a további kellemetlenségeket. Természetesen ez azért is volt, mert egy tüdőgyulladásba sajnos sokan bele is haltak, megfelelő erősségű gyógyszer hiánya miatt.
Az aranyat érő húsleves
Igenis nem árt, ha tartjuk nagyanyáink szokását, és vasárnaponként húslevessel ebédelünk meghitt családi körben. A húsleves lassú lángon fő, így sok olyan fontos immuntámogató anyagok is megmarad a levesben, ami másban esetleg nem. Azon kívül sok olyan zöldséget, zöldet felhasználunk a levesbe, amit másba ritkán szoktunk, pedig a zeller például az egyik legerősebb immunstimuláló alapanyag. A nyugodt étkezés szeretteink körében pedig jót tesz lelkünknek, erősíti a családi köteléket és a hovatartozás érzését.
Napjainkban könnyen beszerezhető keleti csoda – a gyömbér
Lent a zöldségesnél, a szupermarketben és a sarki kisboltban is megtalálhatjuk ezt a fantasztikus gyógynövényt. Ha tüsszentünk egyet-kettőt, vagy reggel kapar a torkunk, akkor mindenképpen alkalmazzuk. Egyszerűen lereszeljük, és forró vízzel leforrázzuk. Mézzel ízesítjük és lassan teaként még melegen elkortyoljuk. Étkezés előtt vagy étkezés után egy-fél órával érdemes fogyasztani. Csípős íze miatt nem mindenki szereti, de mindenképp érdemes hozzászoktatni magunkat akár mindennapi használatára is. A kínaiak mint fűszeralapanyagként használják szinte minden fogáshoz, rendkívül finom ízvilágot kölcsönözve ételeiknek; ugyanakkor a magyar konyha kiemelkedő marhapörköltjéhez is érdemes kipróbálni!
Délutáni teázás, másképp
A jó szokások jók! Érdemes esténként munkából hazaérve leülnünk és rászánni fél órát a napunkból, hogy nyugodt körülmények között megigyunk egy gyógyteát. Szinte minden gyógytea immunerősítő is, így már azzal is sokat segítünk szervezetünk megfelelő működésének, hogy az aktuális betegségeinkre-panaszainkra javasolt gyógynövényből isszuk természetes forró italunkat. Ha nincs semmi bajunk, akkor tökéletes a csipkebogyó magas c-vitamin tartalma miatt; citromfű és macskagyökér még nyugodalmat is adhat estére; fahéj tea amellett hogy melegít is, még a vércukorszintet is szabályozza. Lehet kapni különböző immunerősítő teakeverékeket is, használjuk őket!
A termesztett, az erdei, a keleti…
Kincsek itthon, és a világ minden tájáról – a gombák. Nem csak finomságuk miatt érdemes őket fogyasztani nap mint nap, egészségügyi értékéről se feledkezzünk meg! A tudósok már felfigyeltek erős pozitív hatásaira és megértették, hogy keleten sem véletlenül használják a gombákat gyógyászati célra. Lehet már különböző gombakészítményeket kapni tablettákban kifejezetten immunerősítésre, de mindenféle betegségekre is segíthetnek a gombák. Nem feltétel kifejezetten a keleti gombákra fektetni a hangsúlyt, hiszen hazánkban is csodálatos gombák teremnek. A csiperkegomba híres magas D- vitamin tartalmáról, a bokrosgomba igen gazdag ásványi anyagokban, B2-vitaminban és D- vitaminban, a rókagomba pedig vastartalmával jeleskedik.. és így folytathatnánk tovább a sort.Egyenek, igyanak egészségükért!
Sárga arany és barátai
Utolsóként, de nem utolsó sorban írok pár sort a méhtermékekről. Teánkat édesítsük mézzel nap mint nap! Az őszi időszakban tegyünk joghurtunkba virágport, amitől nemcsak erősek leszünk, még az idegrendszerünkre is jó hatással van. A propoliszt mindenképp vigyük be akármilyen formában, ha érezzük, hogy kezdünk megfázni!
Sokféle immunerősítő módszer létezik, ez alkalommal egy kis ízelítőt nyerhettünk ebből a széles skálából. Örüljünk az évszakok váltakozásának, lássuk meg bennük a szépet és.. örüljünk, hogy élünk; ITT és MOST!
Gál Kata, természetgyógyász