Nekünk nőknek megtanították az önvizsgálatot, amellyel a mellrák tüneteit meg tudjuk állapítani, de bizony a férfiaknak is fontos, hogy időközönként megvizsgálják magukat, és ha bármi szokatlant tapasztalnak, azonnal forduljanak orvoshoz! Az önvizsgálat szerepe, hogy a bajt, a daganatos megbetegedést időben felfedezzük. A férfiaknál az egyik leggyakoribb daganatos halálozási ok a prosztatarák.
Évente átlagosan 1400 magyar férfi hal meg ebben a betegségben. A prosztatarák az idősebb férfiak betegsége, 50 évesnél fiatalabb korúakban ritkán fordul elő. Előfordulásának gyakorisága a korral nő. A prosztatarák kialakulásának oka nem ismert, de számos kockázati tényező játszik szerepet. Ilyenek pl.: életkor, hormonális hatások, családban előforduló prosztatarák, környezeti tényezők, dohányzás, rossz étkezési szokások (sok zsír, vörös hús fogyasztása, szójában, likopinben, vitaminokban szegény étrend).
A betegség kezdeti stádiumban teljesen tünetmentes, későbbi szakaszokban már néhány figyelmeztető jel utalhat a bajra: gyakori vizelési inger, éjszakai vizelés, vizelet elakadás, vér jelenik meg a vizeletben, ill. az ondóban. Nagy kiterjedésnél már keresztcsonti, deréktáji tompa fájdalom is érezhető. Tévhit hogy azok a bizonyos férfibetegségek, mint a merevedési gondok, gyulladások, fertőzések, valamint a rák csak időskori betegségek lehetnek. Már serdülőkortól fennáll a veszélye komoly betegségek kialakulásának. Férfiak esetében a leggyakoribb rákfajták a prosztata-, a hólyag-, a vese-, és a hererák. Míg az első három ráktípus valóban az 50 év feletti korosztályt érinti elsősorban, addig a hererák a fiatalabb korosztály körében gyakoribb. Jellegzetes tünetek: fájdalmatlan csomó a herékben, alhasi, lágyéki fájdalom, here megnagyobbodása, hirtelen folyadék felhalmozódás a herezacskókban, férfi emlőmirigyek megnagyobbodása. Már 14-16 éves kortól évente egyszer érdemes szűrésre járni!
A prosztatarák szűréseken való részvétel 40 éves kor felett ajánlott.
A vizsgálat alkalmával fizikális és vérvizsgálatra kerül sor. Az ujjal történő végbélvizsgálat során az orvos gumikesztyűs ujjával megtapogatja a dülmirigyet (prosztata), hogy megállapítsa van-e valamilyen eltérés. A herék vizsgálata is része ennek a szűrésnek. Hasi ultrahang vizsgálat is történhet, mely a pontos diagnózis felállításában segíti az urológust. A PSA teszt egyszerű vérteszt, mellyel megállapítható az ún. prosztata specifikus antigén mennyisége, melyet a prosztata bocsát a vérkeringésbe. Azokban az emberekben, akiknél felmerül a prosztatarák gyanúja, ez a fehérje szint magasabb az átlagnál. 50 év feletti férfiaknál évente javasolt megcsinálni ezt a tesztet.
Bár a vizsgálat intim jellegű, nem kellemes, de az egészség érdekében fontos, hogy minél több férfi és fiú gondolja azt, hogy ez a szűrés része a kiegyensúlyozott, egészséges életüknek. Mi nők, anyák és feleségek tegyük a dolgunkat. Tanítsuk meg férjeinket, fiainkat az önvizsgálatra! Mutassunk példát a párunknak, és járjunk közösen a szűrővizsgálatokra!
Sümegvári Kati szakápoló,
egy aggódó-felelősségteljes anyuka és feleség gondolata
Ajánlott orvos: www.kopaandro.hu