A vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi test működéséhez, a vitalitásunkhoz. Szabályozzák az anyagcserénket és az egyoldalú táplálkozás hiánybetegségeket is okozhat. Ha meg szeretnénk ismerni, hogy miből áll a kiegyensúlyozott étrend, és mit jelent az egészséges táplálkozás, elengedhetetlen, hogy legyen némi rálátásunk e témára.
“B 1” vitamin (tiamin) : vízben oldódó, napi bevitelre van szükség mert a felesleg kiürül a szervezetből. Kedvező hatása van az idegrendszerre, elősegíti a szénhidrátok emésztését, javítja a szellemi teljesítményünket, támogatja az izmok és a szív működését.
Forrásai: teljes kiőrlésű gabonafélék, hántolatlan rizs, élesztő, hüvelyesek, dió- és mogyorófélék, sertéshús, máj, zabliszt, korpa, tej.
Hiányállapot: szívelégtelenség, eltérő idegi-agyi működések, beri-beri, ami fájdalmas izomgörcsökkel jár.
Javaslat: betegség, műtét, stressz esetén, növelni kell a bevitt mennyiséget, ugyanúgy, mint dohányzás, és nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása esetén.
“B 2” vitamin (riboflavin): vízben oldódó, napi bevitelre van szükség. Jó hatással van a növekedésre és a szaporodásra. Javítja a látást, csökkenti a szem kifáradását. Egyéb anyagokkal együtt közreműködik a szénhidrátok, a zsírok, és a fehérjék anyagcseréjében, és a zsírsavak lebontásában is. Fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, a szöveti légzésben, az oxidatív funkciókban és a méregtelenítésben. Egészséges lesz tőle a bőr, a köröm és a haj.
Forrásai: tej, sajt, tojás, hal, máj, leveles zöldségek.
Hiányállapot: B2-vitamin hiányában károsodhat a bőr- és a nyálkahártya, az ajkak és a szájzug berepedezhet.
Javaslat: fogamzásgátló tabletta szedés, terhesség vagy szoptatás esetén több B2-vitaminra van szükség.
A B vitamin családba tartozik még a B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10, B12, B13, B15, B16, B17 vitamin.