A stressz kifejezés általános értelemben az ember és környezete között kialakult kölcsönhatás. A stressz hozzátartozik az életünkhöz, ügyes-bajos dolgaink velejárója. A stresszre adott válasz a szervezet részéről önmagában nem káros, mert mind a fizikai mind a pszichológiai fejlődés alapvető feltétele. Bizonyos értelemben a stressznek határozott jó hatása is van, például sportolás közben. Be
indítja a szervezet természetes védekező mechanizmusait, pl. hirtelen támadás esetén felfokozódnak az életfunkciók.
A múlt század első felében még természetes volt, hogy a gyermekek gyalog jártak iskolába, akár kilométereket is… Ma autóval szállítjuk őket egyik helyről a másikra, nem sportolnak nem alakul ki a nehézségekkel való megbirkózás képessége, mert nincsenek, főként fizikai értelemben kihívásnak kitéve. Az egykeként nevelkedő gyerekek minden igényét kielégíteni igyekvő családban nem találkoznak pszichológiai kihívásokkal az első életéveikben. Ennek következtében, később könnyen összeroppanhatnak az iskolában, később a munkahelyeken, párkapcsolatban, amikor krízishelyzeteket kellene megoldaniuk.
A kihívás alapvető a fejlődésünkhöz, ha folyamatosan megbirkózunk a nehézségekkel. Testben és lélekben egyaránt gyors alkalmazkodóképességre van szükségünk. A szervezet mindig összességében ad választ a külső behatásokra. Az első a fiziológiai válasz, mely összetett fizikai és kémiai folyamat eredménye(szapora pulzus, verejtékezés,szapora légzés, bőrpír stb),a második az affektív válasz mely érzésekből, hangulati elemekből,érzelmekből
áll,harmadik az értelmi válasz mely az információk elraktározását, ill. feldolgozását, az érzékelést,képalkotást jelenti, a negyedik választípus a viselkedésre vonatkozik.
Mindenki életében vannak olyan nem várt események, melyek szinte megbénítja az embert, nincs egy épkézláb gondolata, vagy csak mellékes gondolatot tartottunk nagyon fontosnak. Van olyan ember azonban akin nem várt lélekjelenlét lesz úrrá, alkotó ötletei támadnak. Mindenki vizsgázott már életében. Ki ne ismerné azt a bénító érzést, melynek hatására azt is elfelejtjük, amit tudunk. Ma örökös teljesítménykényszer uralkodik az embereken. Állandóan elfoglaltak vagyunk, rohanunk. Selye János professzor a prágai egyetemen végzett kutatásai alapján kimutatta, hogy a fel nem dolgozott érzelmi stressz növeli a betegségekre való fogékonyságot.
Ha túllépünk teljesítőképességünk határán, akkor kimerülünk. Abban az esetben ha nem vagyunk képesek megbirkózni a veszélyeztető helyzettel, a krónikus stressz súlyos pszichológiai és élettani következményekkel járhat.
A stressz általános jelei:
- hangulatváltozások, idegesség, ingerlékenység
- fejfájás, fáradtság, letargia
- romló koncentráció, izomfeszültség
- betegség (különösen hétvégén, szabadság alatt)
Olykor előfordul, hogy érzékeli az ember a stresszt, de a teste és elméje elrejti az általános jeleket:
- látszólag kifáradás nélkül dolgozik,
- kevés érzelmet, érzést mutat ki,
- több alkoholt, kávét, cigarettát vagy olyan szert fogyaszt mely elnyomja a stressz érzetét
- képtelen ellazulni, viselkedése „kifordul” a jelleméből.
Ha valaki hosszú ideig sok stressz alatt áll, az betegségek formájában jelentkezik:
- gyomorfekély
- szív-érrendszeri problémák,
- magas vérnyomás,
- bőrbetegségek,
- migrén,
- allergiák
- izületi gyulladás,
- daganatos betegségek,
- cukorbetegség,
- mentális problémák,
- depresszió
Mit tehetünk a káros stressz megelőzésére, ill. átvészelésének érdekében? Sokféle lehetőségünk van, mivel nem vagyunk egyformák, ki-ki saját maga számára lehetőségeihez képest kell, hogy kialakítson egy stressz megelőző, -leküzdő technikát.
Néhány gyakorlati segítség
- A légzésünk feletti kontroll segít megelőzni a pánikot, javítja a gondolkodás esélyét, tanuljuk meg a hasi légzést!
- Naponta többször gyakoroljuk a légzésszámunk csökkentését, vegyünk mély levegőket, és tapasztalni fogjuk, hogy megnyugszunk.
- Tudatosítsuk magunkban, hogy vannak helyzetek , amik idegesítőek, de nem tudunk rajta változtatni!
Természetesen nem elég akaraterővel uralkodni magunkon, mert akkor csak lenyeljük a mérget és a feszültséget, hanem ki kell alakítanunk saját hozzáállásunkat a számunkra legmegfelelőbb viselkedéstechnikát. Rendszeres testmozgás, futás, kocogás, séta, jóga és különböző regenerációs programok mind hozzájárulnak a stresszre adott kóros reakciók kivédéséhez.
30 éve egy amerikai orvosi egyetemen kialakítottak egy speciális stresszoldó programot, mely nagyon egyszerű, bárki által elsajátítható meditációs technikát alkalmaz. A program hatékony a stressz csökkentésében és jótékony hatású az egészségügyi problémák leküzdésében. (pl. daganatos megbetegedések, szív és légzőszervi betegségek, egyes pszichológiai problémák)
Neked mennyire van jelen a stressz az életedben? Munka vagy magán életi problémák okozzák inkább? Hogyan tudod kezelni, ill. tudod-e kezelni egyáltalán?
Sümegvári Kati, szakápoló