Érdekel, hogyan előzöm meg az influenzát?

Tudtad, hogy az influenza körültekintéssel, odafigyeléssel, tudatos életmóddal megelőzhető, vagy ha mégis elkapjuk, könnyedebben átvészelhető a természet patikájával egy-két házi praktikával?

Louis Pasteur: „A baktérium semmi – a környezet minden!”
Pierre Jacques Bechamp: “Csak a táptalaj számít, nem a kórokozó”

Hogy mit értünk ez alatt? Szervezetünket akkor tudja megtámadni a vírus, baktérium, gomba, ha immunrendszerünk védekezőképessége már csak 30% alatt van. Tehát a 100 %-ról 30 %-ra történő csökkentést még szinte észre sem vesszük, de ha már 30%-on vagyunk, akkor nem sok esélye van a szervezetünknek arra, hogy az öngyógyító képességét érvényesíteni tudja. Fontos, hogy az immunrendszert “jól felismerő helyzetbe kell hozni ahhoz, hogy sikeresen feldolgozza a külső támadásokat!woman_with_cold

A prevencióról, azaz a megelőzésről már sokat hallottunk, ám hogy ki mennyire gyakorolja napi szinten, az már más kérdés. A megelőzést még most, vagyis a járványmentes időszakban érdemes elkezdenünk.

Az influenza tünetei: hidegrázás, magas láz, levertség, hányinger, izomfájdalom, felső légúti panaszok, száraz köhögés, gyöngeség, orrfolyás, orrdugulás.  A láz néhány nap alatt megszűnik, majd napok múlva -akár két hét is lehet- a többi tünet is elmúlik.

cold_flu

Az influenza típusai:
3 altípusa van: A, B, -súlyos, C -gyengébb.

Lappangási ideje: 1-4 nap. Lefolyása: 7-14 nap is lehet. Cseppfertőzéssel terjed, közösségekben, beszélgetés során, tüsszentéssel, köhögéssel átadható-elkapható.

A védekezőrendszerünk (immunrendszerünk) fontos pillérei a vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak, enzimek. Ellenállóbb a szervezete annak, aki szaunázik. Hasznos a hideg-meleg vizes váltózuhany, a szellőztetés lefekvés előtt, mert a vírus nedves párás helyen szeret lenni. Bár lehet, hogy furcsán hangzik, de védettebbek vagyunk, ha testi-lelki harmóniát tudunk teremteni a mindennapjainkban.

A nyálkahártyánk épségének szempontjából fontos vitamin az “A” vitamin, ami zsírban oldódó és a szervezetünk képes elraktározni. Növeli a légúti megbetegedéssel szemben a szervezet ellenálló képességét, nélkülözhetetlen az immunrendszer számára. Létfontosságú a sejtek megújulásához, a növekedéshez és a fejlődéshez. Védi a C vitamint az oxidációtól. Jelentősen csökken a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége.

“A” vitamin természetes forrásai: jó minőségű tengeri halak, máj, sárgarépa, zöld- és sárga főzelékfélék, tojás, tej és tejtermékek. Hatását tekintve: előnyösen befolyásolja a szem működését, hozzájárul az éjszakai gyengén látás {farkasvakság} megelőzéséhez. Fenntartja a bőr, a légző és emésztőszerveket bélelő nyálkahártya egészségét. Egészségesen tartja a bőrt, a hajat, a fogakat és a fogínyt. Hiánya következtében farkasvakság vagy akár teljes vakság is kialakulhat.

Az egészséges immunrendszer fenntartásához fontos a “D” vitamin. A D-vitamin szintén zsírban oldódó vitamin. Jó hatásfokú az immunrendszer támogatására. A D-vitamin fokozza az A-vitamin felszívódását. A szervezet nem táplálékkal jut hozzá, hanem a növényi, ill. állati eredetű elő vitaminból a bőrben képződik napfény hatására.
A D vitamin természetes forrásai: jó minőségű halmájolaj, szardínia, hering, tonhal, lazac, tej és tejtermékek. D-vitamin nélkül a szervezet nem tudja felvenni a táplálékból a kálciumot, ezért mindenképp kombinált kiegészítőt válasszunk. Télen kevés a napsütés, ezért mindenképp pótlásra szorulunk belőle. Fontos, hogy természetes alapú kiegészítőt válasszunk. A-vitaminnal kombinálva gyulladáscsökkentő hatású, így az ízületek gyulladásának csökkentésére és csontritkulás megelőzésére is ajánlott.

Az esetleges influenza esetén én az alábbi hatóanyagokat, gyógynövényeket használom:

  • Echinacea (bíborkasvirág) A nem alkoholos-cukros változatát javaslom. Az echinacea gyógynövény antioxidáns, gyulladás csökkentő, immunrendszert szabályozó, baktérium és vírus ellenes.
  • Propolisz: ha a méhek propoliszt termelve védik magukat a baktériumoktól, akkor nekünk embereknek is jó lesz 🙂 A méh propolisz alkalmas gyulladások csökkentésére és immunrendszer támogatására. Mi rendszeresen használunk 100%-ban tiszta, nagy dózisú propoliszt.
  • Aloe vera: Az aloe vera gyógynövény vírus -, gomba- és baktériumölő.
  • Sok-sok piros bogyós gyümölcs, mert magas C vitamin tartalom és antioxidáns hatásuk előnyös ebben az időszakban. Lehetőleg bio és vegyszermentes legyen.
  • Tegyük rendbe a bélflóránkat, fogyasszunk probiotikumot! Az immunrendszerünk nagy része a vastagbelünkben van. Ha itt felborult az egyensúly, sokkal nehezebben tudjuk legyőzni a betolakodókat.
  • Természetes alapanyagú  “C” vitamin (papaya, narancs, citrom) rostokkal. NE együnk szintetikus anyagokat, mert a szervezetünk nem tudja feldolgozni, hasznosítani!
  • Fokhagyma-kakukkfű: A fokhagyma jó immunvédelmet ad, a kakukkfű nyákoldó hatású.
  • Igyunk sok folyadékot, gyümölcs és gyógynövény.-és zöldteát mézzel.
  • Influenza idején megnő a D vitamin szükséglet, ezért mindenképpen pótlásra szorulunk.

Ami még segítheti a megelőzést:
– rendszeres, alapos kézmosás (főleg étkezések előtt)
– figyelni melegből hidegbe és hidegből melegbe menetelkor (nem leizzadva)
– réteges öltözködés
– zsebkendőbe tüsszenteni és aztán kidobni
– megfelelő táplálkozás

Igen, a táplálkozás, hiszen már Szent-Györgyi Albert azt mondta, hogy „a környezetünkkel való kapcsolatunkban az egyik legalapvetőbb tényező az étel, mivel környezetünk az ételek formájában hatol be a szervezetünkbe a legközvetlenebbül”.

Célszerű természetes forrásból beszerezni a vitaminokat, ásványi anyagokat. Ha mégis pótlásra szorulunk, akkor érdemesebb természetes forrásból származó gyógynövény kivonatokat választani, nekünk ezekkel vannak a  legjobb tapasztalataink.

Mindenképpen fordulj orvoshoz, ha súlyos tünetek jelentkeznek, pl. mellkasi fájdalom, nehézlégzés, magas láz, stb. Számomra az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás és életmód,  a rendszeres vitamin- és ásványi anyag bevitel, valamint a mozgás kombinációja vált be. Hidd el van számodra is megoldás, hogy Te és a családod az idén már ne szenvedjetek az influenzától! Jól hangzik, ugye? 😉

Géringer Ági
Életmódtanácsadó Wellness Trainer

 

Kíváncsi vagyok a véleményedre!

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.